Odpowiednio dobrany krem do twarzy potrafi zdziałać wiele dobrego. Jednak pośród ogromu wyboru, warto jest zainteresować się pewnymi niecodziennymi składnikami.
Jednym z nich jest śluz ślimaka.
Czym jest śluz ślimaka i w jaki sposób się go otrzymuje? Jakie są właściwości kremu do twarzy z dodatkiem śluzu ślimaka?
Na te i inne pytania dotyczące kremu na twarz ze ślimaczym śluzem odpowiemy w dalszej części tekstu.
Czytajcie dalej.
Czym dokładnie jest śluz ślimaka?
Śluz ślimaka, tak powszechnie obecny w wielu kosmetykach ( w tym również w kremach do twarzy), jest niczym innym jak wydzieliną, która ochrania odnóże ślimaka przed uszkodzeniami mechanicznymi ciała w trakcie poruszania się.
W śluzie tym znajdują się liczne substancje, które zapewniają zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, odżywienia, a także regenerują czy przyspieszają gojenie się ran.
Jeśli obawiacie się o same ślimaki i sposób w jaki pozyskiwany jest śluz, to uspokajamy.
Ślimakom nie dzieje się żadna krzywda. Nie mogą one nawet odczuwać stresu, ponieważ w przeciwnym razie pozyskany śluz będzie zawierał szkodliwe toksyny. Śluz ten jest następnie odfiltrowywany i oczyszczany.
Po licznych procesach, które gwarantują jego wysoką jakość oraz bezpieczeństwo stosowania dopuszczany on jest jako dodatek do wielu kosmetyków, między innymi kremów do twarzy.

Jakie substancje znajdziemy w ślimaczym śluzie?
Śluz ślimaka znalazł zastosowanie już w starożytności. Grecy oraz Rzymianie traktowali go jako lek na łagodzenie dolegliwości związanych z wrzodami czy ciężko gojącymi się ranami. Właściwość tę śluz ślimaka zawdzięcza substancji o nieco tajemniczej nazwie, kryptozynie.
Kryptozyna jest substancją stanowiącą ochronę dla ciała ślimaka w czasie poruszania się. Nie tylko tworzy ona swego rodzaju barierę ochronną, ale również wspomaga regenerację uszkodzonych komórek.
Na podobnej zasadzie śluz ten działa na ludzką skórę.
Jednak co jeszcze możemy znaleźć w śluzie ślimaka oprócz wspomnianej kryptozyny?
W ślimaczym śluzie obecne są również:
- kolagen – wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające skórę,
- elastyna – ujędrnia i wygładza zmarszczki,
- allantoina – łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie oraz nawilżająco, przyspiesza proces gojenia się ran, a także pomaga zmniejszyć widoczność blizn oraz rozstępów,
- kwas glikolowy – spowalnia procesy starzenia się skóry, oczyszcza, zmniejsza ilość wydzielanego przez skórę sebum, a także zwęża pory,
- witaminy A, E, C – zapewniają skórze odżywienie, rozświetlają ją oraz ujednolicają koloryt skóry,
- naturalne antybiotyki – zwalczają one wiele szkodliwych dla skóry bakterii oraz grzybów.
Jak na skórę działa śluz ślimaka?
Śluz ślimaka stał się składnikiem powszechnie wykorzystywanym przy produkcji nie tylko kremów do twarzy, ale również innych kosmetyków. Substancja ta potrafi zdziałać prawdziwe cuda z naszą skórą, zaczynając od nawilżenia i odżywienia skóry, na działaniu silnie przeciwzmarszczkowym kończąc.
Skóra pod wpływem kremu z zawartością śluzu ślimaka staje się:
- nawilżona,
- odżywiona,
- jędrniejsza,
- bardziej elastyczna,
- wygładzona,
- zregenerowana.
Oprócz tego możemy zaobserwować także wyrównanie kolorytu cery, zmniejszenie widoczności przebarwień czy rozjaśnienie i rozświetlenie skóry.
Dla jakiego rodzaju cery krem ze śluzem ślimaka jest odpowiednim wyborem?
Mając na uwadze właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, regenerujące oraz łagodzące śluzu ślimaka, kremy do twarzy z tym składnikiem będą idealne dla osób borykających się z licznymi problemami skórnymi, jak trądzik, oraz posiadaczy skóry wrażliwej.
Działanie przeciwutleniające i nawilżające sprawia natomiast, że krem ten jest doskonałym wyborem dla każdego rodzaju skóry potrzebującej ochrony przeciwzmarszczkowej oraz nawilżenia.
Osoby mające cerę mieszaną bądź tłustą również znajdą w kremie ze śluzem ślimaka coś dla siebie, a mianowicie właściwości regulujące wydzielanie sebum oraz zwężające pory co jest zasługą obecnego w śluzie kwasu glikolowego.
Na co zwrócić uwagę kupując krem do twarzy ze śluzem ślimaka?
Wybierając krem do twarzy ze śluzem ślimaka w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się jego składem. Szczególnie zainteresujmy się kolejnością składników. Nie jest ona przypadkowa, a świadczy o ilość danej substancji w kosmetyku. Łatwo z tego wywnioskować, że im wyżej w składzie jest śluz ślimaka, tym lepiej.
Oprócz tego należy zainteresować się również:
- stężeniem śluzu ślimaka, największa jego zawartość powinna być w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ tylko wtedy takie działanie na skórę zostanie zauważone,
- składnikami dodatkowymi w kremie, unikajmy sztucznych substancji czy składników zapychających, jak barwniki, silikony czy konserwanty o silnym działaniu,
- rodzajem cery dla jakiej przeznaczony jest dany krem,
- kryterium wiekowym dla danego kremu, skład będzie różnił się proporcjami składników w zależności od tego dla skóry w jakim wieku jest on dedykowany.

Jak stosować krem na twarz ze śluzem ślimaka?
Krem do twarzy z dodatkiem śluzu ślimaka należy nakładać na twarz podobnie jak inne kremy, czyli stosujemy go na oczyszczoną skórę twarzy.
Pozostałe kwestie dotyczące prawidłowego stosowania kremu z tym składnikiem zależą od tego czy wybraliśmy krem na dzień, na noc czy zarówno na dzień, jak i na noc. Warto zapoznać się także ze wskazówkami producenta kremu.
Opinie
Negatywne komentarze dotyczące kremów na twarz z dodatkiem śluzu ślimaka znaleźć ciężko. Przyczyną takiej opinii było zazwyczaj wystąpienie reakcji alergicznej, które jest możliwa u bardzo niewielkiej części osób.
Jednak nie jest pewne, że to akurat śluz ślimaka był alergenem. Kremy składają się z wielu różnorodnych substancji i to właśnie wśród nich mógł być prawdziwy winowajca.
Osoby korzystające z kremu zawierające śluz zauważyły zmianę na lepsze w wyglądzie oraz kondycji skóry. Stała się ona bardziej gładka, zanikła znaczna część przebarwień, a także stany zapalne skóry i zaskórniki.
Producenci i ceny
Do producentów oferujących kremy do twarzy ze śluzem ślimaka zaliczyć możemy takie firmy jak Orientana, Skin79, Snailmed, Naturalis, Clarena, Bergamo, Babaria, Mizon, Missha czy Cosrx. Ceny kremów wahają się od około 40 do 1000 złotych. Koszt kremu zależy głównie od stężenia śluzu ślimaka w kremie do twarzy.
Zobaczcie recenzję wybranego kremu na twarz ze śluzem ślimaka:
Czy skusicie się na wypróbowanie tego kremu do twarzy?
Dajcie znać w komentarzach.