masło kakaowe - karnawalblogowykobiet.pl

Masło kakaowe – właściwości i zastosowanie

Natura obfituje w wiele kosmetyków o uniwersalnym zastosowaniu i cudownym działaniu. Wiele jest dowodów na to, jak chociażby omawiany we wcześniejszym artykule olejek różany.

Kosmetykiem również naturalnym o wspaniałych właściwościach jest masło kakaowe, które otrzymujemy z nasion tej samej rośliny, z której otrzymujemy kakao potrzebne do wyrobu czekolady.

Jakie są właściwości i zastosowanie masła kakaowego w przemyśle kosmetycznym? Do jakich kosmetyków dodawane jest masło kakaowe?

Czytajcie dalej.

Skąd pochodzi masło kakaowe?

Masło kakaowe możemy spotkać pod kilkoma nazwami. Innym stosowanym nazewnictwem jest tłuszcz kakaowy i olej kakaowy. Masło to uzyskuje się z nasion owoców kakaowca właściwego.

Chociaż może się wydawać, że masło kakaowe podbiło przemysł kosmetyczny dopiero w ciągu ostatnich kilku lat to prawda jest nieco inna. Kakaowiec właściwy oraz jego dobroczynne właściwości doceniali już Aztekowie i Majowie. Nasiona kakaowca były tam stosowane do wytwarzania napoju zwalczającego zmęczenie. Największe znaczenie roślina ta miała jednak u Azteków, gdzie traktowano ją jako środek płatniczy. Jego wartość dorównywała złotu.

Jak powstaje masło kakaowe?

W pojedynczym owocu kakaowca znajduje się nawet kilkadziesiąt drobnych nasion, które otoczone są miąższem. Owoce te po zebraniu poddawane są procesowi fermentacji, który trwa kilka dni. Proces ten zostaje powtórzony, gdy ziarna zostają oddzielone od owoców. Po tym następuje ich suszenie oraz prażenie. Ususzone i uprażone nasiona są następnie mielone, a z uzyskanej masy tłoczy się olej.

masło kakaowe - karnawalblogowykobiet.pl
Jakie są właściwości i zastosowanie masła kakaowego?

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w maśle kakaowym?

Masło kakaowe jest naturalnym i bogatym źródłem antyoksydantów, kolagenu, kwasu oleinowego czy licznych składników mineralnych jak wapń, żelazo, magnez czy potas.

To właśnie ze względu na zawartość tych składników masło kakaowe jest doskonałym sposobem na pozbycie się wielu problemów skórnych lub dotyczących włosów.

Jednak cały sukces używania masła kakaowego tkwi w jego systematycznym aplikowaniu. Gdy masło kakaowe będzie regularnie stosowane zauważymy między innymi, że zmniejszyła się widoczność przebarwień czy drobnych blizn.

Naturalny, lekko złoty odcień masła kakaowego sprawi, że skóra się rozświetli. Masło kakaowe również natłuszcza, zmiękcza, wygładza i ujędrnia skórę oraz spowalnia tworzenie się oznak starzenia.

Jak masło kakaowe działa na skórę?

Z masła kakaowego warto korzystać niezależnie od pory roku. Masło nawilży skórę oraz odżywi ją. Jako, że mamy do czynienia z tłuszczem to zyskamy również barierę ochronną dla skóry przed zimnym lub gorącym i suchym powietrzem.

Masło kakaowe posiada także naturalne filtry przeciwsłoneczne, które ochronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Czy masło kakaowe można stosować na włosy?

Masło kakaowe nadaje się do pielęgnowania nie tylko skóry, ale również włosów. Możliwość tę zawdzięczamy działaniu nawilżającemu i regeneracyjnemu masła. Z tej przyczyny, tłuszcz kakaowy polecany jest osobom borykającym się z przesuszonymi, łamliwymi i osłabionymi włosami, a także w przypadku skłonności do nadmiernego puszenia się włosów.

Masło kakaowe ma również tę zaletę, że można je stosować do każdego rodzaju włosów. Nie musimy także zwracać uwagi na porowatość włosów.

Wspomniane wcześniej działanie nawilżające i regeneracyjne to zaledwie zalążek wszystkich właściwości. Masło kakaowe również wzmacnia włosy oraz stwarza barierę ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jak na przykład promienie słoneczne. Masło to możemy stosować również na skórę głowy, co pozwoli nam wzmocnić cebulki włosów i zmniejszyć ich wypadanie.

Zastosowanie masła kakaowego w kosmetykach

Masło kakaowe ze względu na swoje właściwości oraz uniwersalność jest chętnie wykorzystywane do tworzenia kosmetyków. Jednak masło to możemy spotkać również w kulinariach jako bazę do tworzenia wielu smacznych deserów i czekolad.

Z kolei w przemyśle kosmetycznym jest ono stosowane samodzielnie jako sposób na nawilżenie i odżywienie skóry oraz włosów lub jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych.

Masło kakaowe obecne jest w składach wielu kosmetyków takich jak:

  • szampony do włosów,
  • odżywki do włosów,
  • maski do włosów,
  • maseczki do twarzy,
  • kremy do twarzy,
  • płyny do kąpieli,
  • olejki do masażu,
  • pomadki ochronne,
  • balsamy do ust,
  • kremy i balsamy do opalania.

Zdarza się, że masło kakaowe jest wykorzystywane także do produkcji perfum.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zastosowaniu masła kakaowego i innych olejów roślinnych w kosmetyce zajrzyjcie tutaj.

masło kakaowe - karnawalblogowykobiet.pl
Masło kakaowe powstaje z nasion dojrzałych owoców rośliny zwanej kakaowcem właściwym.

Dla kogo jest polecane masło kakaowe?

Masło kakaowe jest naturalnym kosmetykiem, z którego może korzystać wiele osób. Przy stosowaniu masła kakaowego nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Również większość typów cery polubi się z tym tłuszczem. Skóra problematyczna czy mająca jakiekolwiek niezadowalające nas skazy, takie jak trądzik, cellulit czy rozstępy to powód, aby wypróbować masło kakaowe na własnej skórze. I to dosłownie!

Jednak jeden rodzaj cery powinien uważać ze stosowaniem masła kakaowe. Mowa tu o cerze tłustej i mieszanej, którą masło kakaowe może zapychać powodując stany zapalne. W tym przypadku dobrze jest stosować masło kakaowe wyłącznie punktowo na przesuszone bądź problematyczne miejsca.

Czy każdy może stosować masło kakaowe do pielęgnacji?

Masło kakaowe jest bardzo delikatnym, a jednocześnie intensywnie nawilżającym, odżywiającym i regenerującym kosmetykiem. Dzięki temu sprawdzi się on u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a nawet w przypadku osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii.

Jednak z dobrodziejstw masła kakaowego nie dane będzie skorzystać osobom uczulonym na kakao.

W jakich warunkach przechowywać masło kakaowe?

Masło kakaowe nie zmieni swoich właściwości oraz konsystencji, jeśli będziemy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Z tego powodu masło powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Bardzo jasno wynika z tego, że miejscem idealnym będzie lodówka.

Producenci i ceny masła kakaowego

Masło kakaowe możemy kupić u takich producentów jak Your natural side, Nacomi, Pharma, Naturplanet, Bio Line, Eco Lab, Esente, Hristina, Fitomed, MyVita, Mohani, Kafe Krasoty czy  NatVita. Ceny masła kakaowe zależą od sposobu rafinacji i wahają się od 20 do około 90 złotych za 200 gramów.

Zobaczcie co można zrobić wykorzystując masło kakaowe:

Czy wypróbujecie masło kakaowe do pielęgnacji ciała lub włosów?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *