Żel kasztanowy - karnawalblogowykobiet.pl

Żel kasztanowy – właściwości i zastosowania w kosmetyce żelu z kasztanowca zwyczajnego

Żel kasztanowy to jeden z produktów, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia. Jest to niezawodny środek na ociężałe i zmęczone nogi czy pękające naczynka.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat żelu kasztanowego, poznać jego właściwości, zastosowania oraz przeciwwskazania do stosowania, to czytajcie dalej.

Żel kasztanowy – co to jest?

Chociaż roślin z rodziny kasztanowców mamy całe multum to wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym jest wyłącznie kasztanowiec zwyczajny.

Chociaż kasztanowce są na terenach Polski niezwykle popularne to pochodzą one z Grecji, południowej Azji oraz Iranu. Pierwsze drzewo kasztanowca trafiło na ziemie polskie dopiero w XVI wieku. Do dziś drzewo to traktowane jest jako roślina ozdobna.

W przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym zastosowanie znalazły dosłownie wszystkie części kasztanowca. Wykorzystywana jest zarówno kora, jak i liście, kwiaty czy owoce zwane kasztanami.

Żel kasztanowy występuje w formie czystej, jak i z dodatkami w postaci rutyny arniki oraz kilku innych substancji pomocniczych mających wzmocnić działanie żelu z kasztanowca zwyczajnego.

Jaka jest różnica między żelem, a maścią z kasztanowca?

Pierwsza różnica jaką możemy zauważyć pomiędzy żelem, a maścią to barwa oraz konsystencja produktu. Maść jest tłusta i gęsta, dość ciężko się wchłania i posiada zazwyczaj mleczną barwę.

Z kolei żel jest lekki, rzadki i przezroczysty. Bardzo szybko się wchłania i nie wymaga długiego wcierania w skórę. Co ważne dla wielu osób, żel nie pozostawia po sobie tłustej warstwy na skórze i nie brudzi odzieży.

Żel kasztanowy - karnawalblogowykobiet.pl
Czy z żelu z kasztanowca zwyczajnego może korzystać każdy? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego żelu?

Rodzaje żelu kasztanowego

Żel wytwarzany z kasztanowca zwyczajnego, jak już na wstępie mówiliśmy, często posiada dodatki ziołowe. Najczęściej do tego celu wykorzystywana jest arnika górska, rutyna oraz nostrzyk.

Zawarte w kasztanowcu substancje takie jak escyna czy saponina wykazują już same w sobie między innymi działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Dodatek wyżej wymienionych ziół dodatkowo wzmacnia ta właściwości, a także nadaje nowe.

Dla przykładu, żel z kasztanowca zwyczajnego z arniką górską w składzie jest niezastąpiony, gdy chcemy przyspieszyć zniknięcie siniaka bądź różnego rodzaju stłuczeń.

To właśnie ze względu na dodatek ziół możemy wyróżnić różne rodzaje żelu kasztanowego. Do wyboru mamy więc czysty żel z kasztanowca, jak i żele z różnego rodzaju ziołami.

Właściwości żelu kasztanowego

Żel z kasztanowca charakteryzuje się bardzo szerokim działaniem. Wyróżnić należy działanie żelu kasztanowego takie jak:

 • wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych,
 • uszczelnianie naczynek krwionośnych,
 • zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych,
 • zwiększenie napięcia naczyń krwionośnych,
 • zmniejszanie obrzęków,
 • zmniejszanie stanów zapalnych,
 • poprawa krążenia krwi,
 • poprawa ukrwienia skóry,
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry.

Właściwości te sprawiają, że kasztanowiec wykorzystywany jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym.

Zastosowanie żelu z kasztanowca w kosmetyce

Najbardziej popularnym zastosowaniem żelu z kasztanowca zwyczajnego jest zapobieganie żylakom oraz pozbywanie się obrzęków i opuchlizn nóg oraz stóp. Jednak niech Was to nie zmyli.

Kasztanowiec zwyczajny jest chętnie dodawany przez wielu producentów do:

 • maseczek na twarz,
 • kremów do twarzy i ciała,
 • toników do twarzy.

Kasztanowiec jest używany również do wytwarzania kosmetyków przeznaczonych dla cery naczynkowej. Dlaczego tak się dzieje możemy stwierdzić już po zerknięciu na właściwości żelu kasztanowego.

Jednak nie tylko osoby z cerą naczynkową docenią właściwości kasztanowca zwyczajnego. Kasztanowiec zwyczajny możemy spotkać również w:

 • kosmetykach zwalczających cellulit,
 • szamponach do włosów,
 • maskach i odżywkach do włosów.

Jak stosować żel kasztanowy?

Żel kasztanowy stosujemy wyłącznie miejscowo i bezpośrednio na skórę. Nie łączymy go z innymi kosmetykami, które mają się wchłaniać, jak balsam do ciała. Żel z kasztanowca nakładamy na miejsce, w którym chcemy wzmocnić naczynka, przyspieszyć gojenie się siniaka czy pozbyć cellulitu.

Żel kasztanowy - karnawalblogowykobiet.pl
Jaka jest cena żelu kasztanowego?

Kto może korzystać z żelu z kasztanowca?

Kosmetyki zawierające wyciąg z kasztanowca znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Niestety, ze względu na swoje właściwości trudno jest rozgraniczyć czy żel kasztanowy powinniśmy zaliczać kosmetyków, preparatów leczniczych czy może obu kategorii jednocześnie.

Ogólnie rzecz ujmując, z żelu z kasztanowca zwyczajnego zadowolone będą osoby zmagające się z osłabionymi i pękającymi naczynkami, żylakami, uczuciem zmęczonych i ociężałych nóg czy cellulitem. Również osoby zmagające się z oznakami starzenia czy wiecznie czerwoną skórą mogą sięgnąć po ten produkt.

Jednak jeśli macie jakieś wątpliwości dotyczące korzystania z żelu z kasztanowca zwyczajnego to porozmawiajcie z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania do stosowania żelu z kasztanowca zwyczajnego

Niestety, ale to, że produkt jest naturalny bądź stuprocentowo pochodzenia roślinnego nie oznacza, że jest to rzecz, której mogą używać wszyscy bez wyjątku.

Ostrożność powinny zachować osoby mające skłonność do alergii oraz kobiety w ciąży. Chociaż w tym przypadku korzystanie z żelu kasztanowego nie jest całkowicie zabronione to powinny one obserwować reakcję swego organizmu na ten preparat.

Nigdy nie należy stosować żelu kasztanowego na otwarte rany czy podrażnioną skórę, a osoby cierpiące na niewydolność nerek powinny całkowicie zrezygnować z pomysłu jakim jest korzystanie z żelu kasztanowego.

Opinie

Wiele osób bardzo ceni sobie działanie żelu kasztanowego oraz kosmetyków zawierających ten składnik. Najczęściej jest on stosowany w przypadku zmęczonych oraz obolałych nóg. Zdaniem wielu osób najlepsze efekty uzyskamy, gdy nałożymy żel kasztanowy bezpośrednio po kąpieli.

Osoby korzystające z żelu z kasztanowca zwyczajnego zgodnie potwierdzają zauważalne działanie odprężające zmęczone nogi, a także właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Opinie są podzielone w kwestii zapachu żelu kasztanowego, który nie każdej osobie odpowiada.

Producenci i ceny

Do producentów żelu kasztanowego należą firmy takie jak Ziaja, Kuhn Kosmetik, Virde, Farm – Vix, Gorvita, Linia Natury, A. Vogel, EkaMedica, Floslek, Jardin czy BingoSpa. Ceny żelu zależą głównie od jego ilości w opakowaniu oraz składników dodatkowych i wahają się od około 5 do 70 złotych.

Czy na Waszej półce znajdzie się miejsce na żel kasztanowy? Na co najczęściej go stosujecie?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *